Jane Goodall – Mądrość i cuda świata roślin

0
1872
views

Autorka książki “Mądrość i cuda świata roślin” Jane Goodall jest osobą, której podobno nie trzeba nikomu przedstawiać, a jednak, pokuszę się o małe wprowadzenie. Od 1966 roku prowadzi badania szympansów w Tanzanii (Park Narodowy Gombe). To właśnie ona odkryła, że szympansy posługują się narzędziami np. patykami aby ułatwić sobie wyciąganie termitów z gniazd. Ale to w rzeczywistości jest wyłącznie tłem aktywizmu jaki prowadzi na całym świecie. Jako wielokrotnie nagradzana tytułami doctora honoris causa pojawia się gdzie się tylko da, by wygłosić kolejny wykład na temat szympansów, roślin, naszej planety i jej stanu. Jane Goodall jest autorytetem nie tylko jako naukowiec, ale przede wszystkim jako osoba, która poświęciła swoje życie działalności społecznej i proekologicznej.

madroscKsiążka „Mądrość i cuda świata roślin” wydana przez Marginesy, zawiera przede wszystkim zbiór ciekawostek na które materiał, jak twierdzi sama Goodall, zbierany był przez całe życie. Bardzo mocną stroną jest wielokrotnie podkreślany stosunek samej autorki do opisywanych tematów. Mamy więc do czynienia nie tylko z książką popularnonaukową, ale przede wszystkim z dziennikiem, w którym opisuje swój stosunek do otaczającej rzeczywistości – tutaj świata roślin.

Gdy teraz zamykam oczy (całe szczęście, że nauczyłam się pisać bezwzrokowo!), czuję tamten wspaniały zapach: pietruszki, łodyg pomidorów, liści mięty, rozgniecionych i dodanych do ponczu owocowego, a nade wszystko napływający z zewnątrz aromat róż i kapryfolium.

Czytelnik ma okazję nie tylko poznać największe ciekawostki o roślinach (najstarszych drzewach, najdziwniejszych storczykach) ale przede wszystkim poznać Jane, taką jaka jest naprawdę, otrzymać świadectwo jej naturalności i ciepła jakie bije z jej serca.

Najmocniejszą stroną książki, co zauważyłem również w innych recenzjach, jest rozdział na temat GMO. O ile dotychczas trzymałem się postawy „raczej nie” to dzięki Goodall, zaczynam się stanowczo przeciwstawiać wprowadzaniu GMO w naszym kraju. Oczywiście temat ten jest na tyle wyczerpujący, że zajmę się nim w osobnym artykule. Niemniej jednak, warto przeczytać książkę „Mądrość i cuda świata roślin” ze szczególnym uwzględnieniem argumentów, jakie zostały podane w rozdziale “Organizmy modyfikowane genetycznie”.

Moja ocena: 7/10

Tytuł oryginalny: The Seeds of Hope; Tłumacz: Cieśla-Szymańska Dominika; Ilość stron: 425