14. Docs Against Gravity

zapowiedź filmów o ekologii, które naprawdę warto zobaczyć

0
2610
views

Właśnie rozpoczęła się 14 edycja największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego: Millennium Docs Against Gravity. Dwie godziny czytania recenzji tegorocznych filmów utwierdziły mnie w przekonaniu, że to jeden z najlepszych festiwali, które na stałe zagoszczą w moim rocznym harmonogramie.

Tegoroczna edycja pod hasłem “ODERWIJ SIĘ!” nastawiona jest głównie na problem uchodźców oraz konfliktów na bliskim wschodzie. Po za tym, jak zwykle dominuje tematyka filmów biograficznych, pojawia się nieznacznie kwestia LGBT ale przede wszystkim, pojawiły się filmy o ekologii i zmianie klimatu – takie, do których będziemy jeszcze wielokrotnie powracać. Poniżej zapowiedź najciekawszych filmów, których recenzje już niebawem pojawią się na Zielonej Zmianie.

Docs Against Gravity – 3 filmy o ekologii, które trzeba zobaczyć!

Czas wyboru (Time to Choose) 2016

Jeden z tych filmów, których na temat zmian klimatu było już pełno. Ciekaw jestem, czy dowiem się czegoś o czym kompletnie nie miałem pojęcia.

Punkt krytyczny. Energia OdNowa 2017

To jest największa ciekawostka festiwalu. Pierwszy i jakże poważnie zrealizowany POLSKI film dotyczący zmian klimatu. Głównym bohaterem jest znany i rozpowszechniany na potęgę – Marcin Popkiewicz, autor między innymi “Świat na rozdrożu” oraz “Rewolucja energetyczna. Ale po co?“.

Ziarno: Nieznana historia (SEED: The Untold Story) 2016

Film który jest moim faworytem na tegorocznym festiwalu. Opowieść o nasionach, o GMO, o antropocentryzmie i pośrednio także o szóstym wymieraniu. Problem, który jest bardziej dostępny i widoczny od zmian klimatu. Problem tak obecny,  a jednak tak trudny. Spór o ziarna a właściwie o ich brak, już dawno się rozpoczął. Przez palce sięgamy po temat, stanowiący podwaliny pod klęskę ekologiczną jaka czeka nas w przyszłości.